USA obviňujú úradníkov Fify s “nekontrolovanou, systematickou a hlboko zakorenenou” korupciou

Generálny prokurátor Loretta Lynch vo štvrtok oznámil poplatky proti deviatim úradníkom FIFA a päť manažérom športových obchodných spoločností, ktoré sa týkali “nekontrolovateľnej, systemickej a hlboko zakorenenej korupcie”, s 47 podvodmi vrátane vydieračstva, drôtených podvodov a prania špinavých peňazí.

Poplatky sú podrobne opísané v obžalobe, ktorá bola Bet365 otvorená po tom, čo švajčiarska polícia preletela na luxusný hotel v Zürichu, kde sa úradníci Fify zhromaždili pred každoročným kongresom futbalového riadiaceho orgánu. Osoby uvedené v obžalobe boli zatknuté v hoteli Baur en Lac v stredu ráno.Štyri ďalšie osoby a dve korporácie už boli podľa amerického ministerstva spravodlivosti obžalované.

“Obžaloba sa týka korupcie, ktorá je nekontrolovateľná, systematická a hlboko zakorenená tak v zahraničí, ako aj v Spojených štátoch.” Lynch povedal. “Najmenej dve generácie futbalových činiteľov, ktorí údajne zneužili svoje dôverné postoje, aby získali milióny dolárov na úplatky a úplatky.”

Obvinení sú obvinení z korupcie z roku 1991, najmä úplatky a úplatky zo strany športových marketingových firiem, ktoré sa snažia vypnúť konkurentov z Bet 365 lukratívnych turnajových zmlúv vrátane Svetového pohára. Facebook Twitter Pinterest Obvinený: zľava doprava, Jack Warner, Eugenio Figueredo a Jeffrey Webb.Fotografia: Arnd Wiegmann / Reuters

Predaj mediálnych a marketingových práv na medzinárodné turnaje predstavuje lvový podiel na mnohých miliárd dolároch podnikania FIFA.Fifa predáva svoje práva športovým marketingovým spoločnostiam, ktoré ich následne predávajú na televíznych a rozhlasových sieťach a sponzoroch. Podľa obvinenia podnikatelia zaplatili úradníkom Fify viac ako 150 miliónov dolárov (99 miliónov libier) za úplatky a úplatky v snahe o začiatok trhu.

Ďalšie údajné systémy sa týkajú ” Platbu a prijatie úplatkov a úplatkov v súvislosti so sponzorstvom CBF [brazílskej futbalovej ligy] veľkou americkou spoločnosťou pre športové oblečenie, výberom hostiteľskej krajiny pre majstrovstvá sveta v roku 2010 a prezidentskými Bet365 bonus voľbami v roku Fifa, “uviedla obžaloba.

Deväť predstaviteľov FIFA, ktorých menoval, patrí Jeffrey Webb, súčasný viceprezident Fify, ktorý bol navrhnutý ako budúci vedúci organizácie, bývalému viceprezidentovi Fify Jackovi Warnerovi, ktorý odišiel z futbalových úloh, Ukončenie vyšetrovania obvinení z podplácania, riadiaci orgán pre futbal v severnej Amerike.

Štyria športoví marketingoví manažéri – jeden z USA a traja z Argentíny – boli tiež menovaní.Jeden ďalší žalovaný José Margulies, výkonný riaditeľ vysielania, je obvinený z uľahčenia platieb medzi vedúcimi predstaviteľmi a úradníkmi Fify. Facebook Twitter Pinterest Muž je eskortovaný na auto zakryté listom v Zürichu v stredu ráno, počas zatýkania niekoľkých úradníkov FIFA za podozrenie na podplácanie Všetci podozriví boli zapojení do futbalu v Amerike , (Tu nájdete úplný zoznam). Prezident FIFA Sepp Blatter, ktorý bol nedávno nútený poprieť, že sa obáva, že cestuje do USA, nebol označený za podozrivého. Päť obžalovaných, ktorí už boli obvinení z vinného stavu, sa Bet365 stavky tiež odhalili.Patria medzi ne Charles Blazer, bývalý generálny tajomník Concacaf a úradník FIFA, ako aj Warnerovi synovia Daryl a Daryan Warner. Fifa zatknutie korupcie: odpovedali na kľúčové otázky čítať viac

“Nezverejnené a nelegálne platby, úplatky a úplatky Sa stal spôsobom podnikania na Fife. Chcel by som pochváliť vyšetrovateľov a prokurátorov na celom svete, ktorí sa toľko rokov usilovali o tento prípad. “Všetci obžalovaní čelia potenciálnym dvadsaťročným trestom za sprisahanie konšpirácie, Podvodom z drôtu, sprisahaním prania špinavých peňazí, praním špinavých peňazí a obťažovaním súdnych obvinení, tvrdí DoJ.

Fifa je už dlho obvinená z korupcie.Úradujúci americký advokát Kelly Currie varoval, že ešte môže dôjsť k ďalším obvineniam. “Dovoľte mi byť jasné: táto obžaloba nie je poslednou kapitolou nášho vyšetrovania,” povedala.

zdroj: https://youtu.be/hidDP3nIYqE